Cimbálová Muzika Friš

Historie kapely

Úvod / O kapele / Historie

Cimbálovou muziku Friš založili během Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici roku 1997 studenti Filosofické fakulty Ostravské univerzity Petr Kuřil (primáš) a Marek Pabjan (basista). Během zimního semestru byli z řad studentů Ostravské univerzity do kapely přijati další členové. Asi sedm měsíců zkoušela muzika v hudecké sestavě, na jaře 1998 pak do muziky vstoupil cimbalista Martin Gelnar – tím byla dotvořena kostra muziky „cimbálové“. Ve svých počátcích zkoušela muzika na půdě OU, posléze např. na Obchodní akademii v Ostravě - Mariánských Horách. Dnes se její členové scházejí v prostorách kolejí VŠB.

Za 18 let působení na folklorním hudebním poli se cimbálové muzice Friš podařilo dosáhnout již mnohého. Kromě četných koncertů a vystoupení, ať už veřejného či soukromého charakteru, zazněla jejich hudba živě (ale i reprodukovaně) též v Českém rozhlase v Ostravě či v Brně, v České televizi nebo v TV Noe.

Přestože muzika pravidelně nespolupracuje s žádným tanečním souborem, doprovázela např. folklorní soubor Odra z Ostravy na festivalu v Portugalsku, ostravský soubor Morava na vystoupeních na Sardinii nebo soubor Olza z Českého Těšína v Turecku. Dále ji mohli posluchači slyšet v okolních státech – v Polsku (zejména na folklorních akcích v Zakopaném), na Slovensku, v Rakousku i v Německu, kde absolvovali sérii úspěšných koncertů. V tuzemsku účinkuje CM Friš každoročně na MFF ve Strážnici, na Goralském bále v Mostech u Jablunkova, často pak na MFF ve Frýdku-Místku a jinde. V posledních dvou letech se muzice podařilo proniknout i na multižánrový mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava.

Koncertní činnost CM Friš v průběhu let doplňuje nahráváním hudebních nosičů. V roce 2002 muzika vydala první CD „exFiFOUni“ (název vypovídal o tehdy proběhnuvší změně pojmenování kapely). V červnu 2007 vyprodukovala druhé album s názvem „Ej, ani som nemysleu“. Na podzim roku 2013 spatřilo světlo světa třetí řadové album „Friš patnáctiletý“, vydané u příležitosti patnáctého výročí existence CM Friš. Na jaře 2014 pak na toto CD navázala muzika velkým výročním koncertem se křtem desky – videozáznam z tohoto koncertu byl posléze vydán na oficiálním DVD „Friš patnáctiletý“. Zatím posledním hudebním nosičem kapely je album „Cimbálová muzika Friš a hosté“ z roku 2015, na němž muzika doprovází významné osobnosti české, resp. moravské i zahraniční folklorní scény (např. Liselotte Rokyta, Jana Karpiela, Martina Hrbáče, Kláru Obručovou, Speváckou skupinu Rosa a další).

CM Friš v současnosti spolupracuje se špičkovým vokálním triem „Spevácka skupina Rosa“ z Prešova, zpracovávajícím folklor východoslovenských regionů a folklor rusínský. Společné písně těchto dvou těles je možno nalézt na posledních dvou CD a na DVD kapely.

Členové cimbálové muziky Friš se dali dohromady původně jako univerzitní uskupení – z toho vyplývalo, že téměř každý z nich měl své kořeny někde jinde (někteří na Těšínském Slezsku, někteří na jižní Moravě, jiní měli slovenské předky). Téměř každý se již dříve zabýval lidovou hudbou v nějakém regionálním folklorním souboru – to byl také jeden z hlavních důvodů, proč se uskupení orientovalo na hudební folklór různých oblastí. Zpočátku se kapela zaměřila na lidové písně slovenské, moravské a slezské, postupem času pak obohatila svůj repertoár např. o romské písně, o koncertní stylizace rumunských či moldavských tanců, maďarských čardášů apod.

Kapelou prošli v jejích začátcích i v pozdější době různí muzikanti - někteří zůstali jen nějaký čas, jiní působí v muzice dodnes. Hudební úpravy v prvních letech existence tělesa tvořil nejčastěji Marek Pabjan (což se odrazilo na prvním vydaném albu), v posledních dvanácti letech se této činnosti věnují hlavně Martin Gelnar (cimbalista), Tomáš Pospíšil (současný basista), Martin Kajzar (violový kontráš) nebo Luboš Štancl (violový kontráš). Organizačně vede muziku primáš Petr Kuřil, který je zároveň hlavou „zapsaného spolku“ CM Friš, v rámci kterého kapela formálně funguje.

  Cimbálová muzika Friš

Nabízíme Vám vystoupení na hudebních festivalech, plesech, svatbách, narozeninových či jiných rodinných oslavách, firemních prezentacích, konferencích, rautech, vánočních, velikonočních, obecních akcích, jarmarcích atd.

  Fotogalerie
  Kontakt

    +420 608 959 790
   
    www.cmfris.cz
    facebook.com/cmfris
    youtube.com/user/cmfris

Cimbálová Muzika Friš